Lvov

         

LVOV - největší západoukrajinské město

Přestože Lvov již nepatří do Zakarpatí, rozhodnutí zařadit Lvov na tyto stránky je z důvodu snadné dostupnosti díky dopravci LeoExpress. Protože se blížil konec roku a já si musel vybrat "starou" dovolenou a nechtěl zůstat doma jen tak, padlo rozhodnutí zajet se podívat do Lvova. Návštěva města se uskutečnila začátkem prosince 2017.

LVOV

Přesné datum založení města není známo, jako rok vzniku je všeobecně akceptován rok 1256 uváděný v dávné kronice. Od roku 1998 je centrum Lvova zapsané na Seznam světového dědictví UNESCO.

Nechci zatěžovat statistickými údaji, které je možné dohledat na internetu, snad jen pár informací pro návštěvu tohoto krásného města. Počet obyvatel cca 756 tisíc, nejvyšší vrch se nachází ve výšce 398 m. n. m. Vysoký zámek (dnes se zde nachází pouze zbytky hradu).
Různé názvy města: Lviv, Lwów, Leopolis, Lemberg a pod. Lvov byl dlouhá léta součástí Polska, popř. Rakousko-Uherska, proto Lvov lze považovat za nejevropštější město Ukrajiny.
Platidlo UAH - ukrajinská hřivna: kurz přibližně srovnatelný s naší korunou (srpen 2017 ,Užhorod) byl kurz za 10 € cca 280 - 290 UAH, (prosinec 2017, Lvov) za 10 € cca 290 - 310 UAH.
Čas: EET UTC +2 h, letní čas EEST UTC +3 h, tj. hodinový posun (+1 hodina) oproti času v ČR.

Doprava

Opět nebudu opisovat sáhodlouhé texty, které je možné vyhledat na internetu.
Doprava do Lvova z ČR (Bohumína) autobusy dopravce LeoExpress stanoviště autobusů u vlakového nádraží SŽDC, s. o., vlevo před hlavním východem ze staniční budovy. Odjezdy a příjezdy podle aktuálních jízdních řádů dopravce viz oficiální stránky. Při jízdě do Lvova celkem bezproblémové kontroly cestovních dokladů (pasů) na hranicích, při jízdě zpět nutno počítat s návratem do EU, proto byla kontrola důkladnější, spočívající především z opuštění autobusu, kontroly zavazadel ve vyhrazené místnosti "letištním" skenerem a důkladné prohlídce autobusu. Prohlídka autobusu trvala přes hodinu, podle stewarda se prý nejednalo o standardní postup, autobus byl odvezen k podrobné prohlídce, díky tomuto vzniklo asi hodinové zpoždění. V Bohumíně byla zajištěna návaznost na vlak dopravce LeoExpress směr Praha hl. n., vlaky dopravce České dráhy, a. s, z pochopitelných důvodů nečekaly.

Jízdné

LeoExpress:
Bohumín - Lvov 515 km jízdné Economy 319,- Kč.
Lvov - Bohumín 515 km jízdné Economy 255,- Kč, (zpáteční sleva)
MHD ve Lvově trolejbusy, tramvaje 3 UAH, autobusy 4 UAH, maršrutkou jsem ve Lvově nejel.


   


Informace zde uvedené pochází z mých vlastních zkušeností, zážitků, podrobnější informace z oficiálního průvodce (napsaný v ruštině a angličtině), brožurky "Wedrówka po Lwowie", reklamních tiskovin. Znaky, vlajky, obrázky z Wikipedie, fotografie z mého fotoarchivu.
Zdroj obrázků znaků, plánků, vlajek a erbů je https://cs.wikipedia.org/wiki/
autor fotografií: Lumír Kuku Radegast